W Centrum Serca Wolontariatu

Całość zadania jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.
To co chcemy uczyć pierwszym działaniem tego projektu to wykorzystanie przez obecnych i nowych wolontariuszy posiadanej przez Placówkę „Ziarenko” sali graficzno – technicznej. Wolontariusze podjęliby się pomocy podopiecznym Placówki w rozwoju nowych możliwości technicznych takich jak tworzenie grafiki komputerowej oraz nanoszenie jej na nośniki typu gadżety np. koszulki, kubki, bluetki itp., które zostaną wydrukowane na sprzęcie, w który sala jest wyposażona. Grafiki stworzone dotyczyłyby promocji wolontariatu w Gminie Branice oraz w województwie.
Drugim zadaniem, jakie chcemy podjąć w ramach działań tego projektu, to stworzenie przestrzeni, miejsca przeznaczonego w naszej Placówce wyłącznie tylko dla obecnych i nowych wolontariuszy. Jest to większa sala wyposażana w gry młodzieżowe typu bilard, tenis stołowy, piłkarzyki, cymbergaj, darty. Sala ta już istnieje i jest do dyspozycji dla podopiecznych Placówki, z tym, iż chcemy ją wyłączyć jedynie dla wolontariuszy i dołączyć dla niej pomieszczenie obok, które służyłoby jako przestrzeń prywatna wolontariuszy. Miejsce, gdzie młodzi Wolontariusze mogliby odpocząć, spotkać się ze sobą wzajemnie, obejrzeć film i napić się kawy. Przestrzeń ta, to wyraz potrzeb, o jakich mówią nam obecni wolontariusze naszej Placówki. To miejsce, w myśl tytułu naszego projektu „W centrum serca wolontariatu”. Serce dla Wolontariuszy, które będzie biło ciepłem i atmosferą przyjaźni oraz przyjęcia, które stworzymy dla Wolontariuszy także jako nagroda za ich pomoc i pracę. Miejsce, które służyłoby także jako bezpieczna przystań i mądre i kreatywne spędzenie czasu wolnego dla młodych wolontariuszy Gminy Branice. Miejsce, które by równało szanse młodych osób Gminy Branice. Mała ilość takich miejsc na terenach wiejskich może spowodować wzrost zaniedbań wobec małoletnich, wzrost przemocy i wykroczeń, wzrost demoralizacji małoletnich. A temu chcemy przeciwdziałać realizując ten projekt.
I trzecim zadaniem jakim chcemy podjąć w działaniach związanych w tym projekcie to stworzenie miejsca i przestrzeni do wymiany doświadczeń w pracy wolontarnej obecnych wolontariuszy, a nowych, którzy podejmą się tego zadania we współpracy ze Szkołą Podstawową w Branicach oraz Placówką „Cegiełka” w Opolu. Wykorzystując utworzone miejsce dla wolontariuszy w naszej Placówce chcemy, aby służyło ono wymianie myśli i doświadczeń pomiędzy wolontariuszami. Szczególnie wolontariuszami, z których pracy i pomoc korzystamy w drugiej naszej Placówce „Cegiełka” w Opolu. Doświadczenie ich pracy w przestrzeni miejskich warunków dużego Miasta Opole może być inspiracją i kopalnią wiedzy dla naszych wolontariuszy z małej, wiejskiej miejscowości Branice. Spotkania takie byłyby integralna częścią tego projektu i miałyby wymiar także wojewódzki.
Sytuacja obecnej chwili wyłoniła potrzebę czwartego zadania związanego z realizacją tego projektu. Dotyczy ona dzieci – uchodźców z Ukrainy. Nasza Placówka podjęła się wsparcia dla dzieci, które napływają do naszej Gminy Branice jako uchodźcy wojenni. Dzieci te, poprzez codzienne działania naszej Placówki, otrzymują wsparcie w postaci dożywiania i zajęcia ich czasu wolnego poprzez zajęcia jakie prowadzi Placówka. Chcemy, aby nasi obecni i przyszli wolontariusze podjęli się bezpośredniej i kompleksowej pomocy dzieciom z Ukrainy. W zakres tego zadania będą wchodziły: pomoc w nauce języka polskiego, pomoc w integracji z nową grupą rówieśniczą, pomoc w realizacji obowiązków szkolnych, pomoc poznawaniu i realizowaniu talentów i pasji tych dzieci. Szczególna uwaga wolontariuszy będzie skierowana do tych dzieci, które trafiając do naszej Placówki, będą potrzebowały w sposób mądry i kreatywny spędzić swój wolny czas, a co ufamy za tym idzie, oderwanie tych dzieci od ich trudnych traum związanych z ucieczką z własnego kraju i adaptacja w nowych warunkach życia.
Takim wymiarem, na który mamy nadzieję w ostatecznym osiągnięciu tego projektu to fakt, iż Gmina Branice jest położona w strefie przygranicznej, w znacznej odległości od większych aglomeracji miast, stąd możliwości zatrudnienia są mniejsze dla młodych osób, a co z tym się wiąże, znalezienie pracy na terenie gminy jest trudniejsze. Wolontariusze, którzy podjęliby się pracy na rzecz podopiecznych naszej Placówki w realizacji tego projektu zdobyliby nowe umiejętności i sprawności, bogate doświadczenie, które w ich przyszłym życiu dorosłych i odpowiedzialnych osób dało by nowe perspektywy, nowe możliwości zawodowe czy pracy.
Placówka wsparcia dziennego w Branicach ,,Ziarenko”, działająca z ramienia Stowarzyszenia Immaculat, a działa w trosce o młodego człowieka. Ta troska, a zarazem misja Stowarzyszenia, jest priorytetem wszelkich działań podejmowanych ze względu na dobro dziecka i każdego młodego człowieka, z którym mamy do czynienia, w szczególności więc naszych wolontariuszy. Młody człowiek objęty stacjonarną opieką w Ziarenku, ma stworzone przyjazne warunki własnego rozwoju. Placówka da wolontariuszom poczucie bezpieczeństwa i znacznej swobody w trakcie realizacji własnych upodobań i zainteresowań, co jest gwarancją nie tylko dobrego samopoczucia, ale i większej efektywności działań wychowawczych. Pomocą i środkiem w osiągnięciu tego rezultatu są wolontariusze Placówki, którzy są z nami od początku jej istnienia. Ich wkład w rozwój samej Placówki, jak i pomoc dzieciom, pozostaje nieoceniony, a też może i często niedoceniony przez ogół odbiorców.
Celem działań związanych z realizacją tego projektu w ramach działania Placówki „Ziarenko” jest umożliwienie uczestnictwa młodzieży osobom Gminy Branice udziału w wolontariacie na rzecz podopiecznych Placówki. Dotychczasowi Wolontariusze zapewniają dzieciom pomoc w organizacji czasu wolnego pozalekcyjnego, szczególnie tym wychowankom, których rodzice pracują zawodowo. Pomoc ta wyraża się szczególnie w odrabianiu zadań domowych, przygotowania posiłku dla dzieci, organizacji gier i zabaw. W ramach działań tego projektu chcemy pozyskać nowych wolontariuszy dla Placówki we współpracy ze Szkołą Podstawową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *