Warsztaty z grafiki komputerowej dla dzieci w temacie „Ja i Ty” stanowią innowacyjną formę edukacji, w której uczestnicy poprzez twórcze działanie mają okazję poszerzać swoją wiedzę na temat tworzenia trafi komputerowych, metod działania programu graficznego oraz druku stworzonych już grafik metoda sublimacji. Poprzez malowanie, rysowanie, tworzenie grafik, gry i zabawy chcemy aby dzieci odkrywały samych siebie swoje zdolności i talenty oraz budowały relacje z innymi uczestnikami warsztatów. Zadaniem warsztatów jest rozwijanie kreatywności oraz zdolności do połączenia swoich pomysłów z elementami poznawania samych siebie, budowania wspólnych, dobrych i trwałych relacji w celu stworzenia „dzieła sztuki” o uniwersalnym charakterze – w naszym wypadku będzie to stworzenie przez dzieci grafiki komputerowej w postaci loga pod tytułem „Ja i Ty”. Podczas warsztatów dzieci mają możliwość zapoznania się z technikami artystycznymi, wzorami i symbolami w poznawaniu siebie i budowaniu wzajemnych relacji, co z kolei może prowadzić do wzbogacenia ich wiedzy i rozwijania umiejętności i kompetencji społecznych.
Poprzez zorganizowanie wspólnych warsztatów młodzi uczestnicy projektu będą mogli zagłębić się w świat cyfrowej sztuki bliżej poznać siebie samych i swoich rówieśników. Wspólne poznawanie siebie oraz jednoczesna aktywna integracja uczestników projektu i ich otoczenia podczas spotkań w ramach projektu wpłynie na zawiązanie trwałych relacji, zwiększenie zaangażowania w sprawy sąsiadów oraz wzrost wiedzy o ich tożsamości narodowej. Obopólna znajomość swojego indywidualnego bogactwa, tj. talentów, zdolności, pasji życiowych i zasobów grupowych w rezultacie zbuduje trwałe i dobre więzi, a te z kolei będą w przyszłości mogły owocować większą możliwością wzajemnej współpracy na rzecz lokalnych społeczeństw. Da to także nowy impuls dla tych młodych ludzi do tego jak mądrze i wartościowo wykorzystać swój wolny czas, a także potencjał jaki drzemie w każdym młodym człowieku. Dodatkowym atutem ważnym dla Placówki opiekuńczo-wychowawczej wsparcia dziennego „Cegiełka” jest także zdobycie nowych narzędzi i sposobów ich wykorzystania na to jak mądrze połączyć zasoby i możliwości Placówki z umiejętnościami i pasjami samych dzieci. Nadrzędnym efektem, który osiągnąć chcemy poprzez zorganizowanie wspólnych warsztatów jest ostatecznie przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Chcemy wypracować w młodych ludziach chęć i potrzebę wzajemnej współpracy, a także działań na rzecz rozwoju swoich lokalnych społeczeństw oraz społeczeństw sąsiedzkich, szczególnie w wymrze promowania postaw szacunku i akceptacji wobec drugiego człowieka. W ramach wspólnych spotkań zorganizujemy między innymi: warsztaty z grafiki komputerowej – praca na programie graficznym PIXEMATOR PRO, wydrukowanie stworzonych przez dzieci grafik na profesjonalnym ploterze drukującym, sublimacja grafik na wybranym przez dzieci medium do sublimacji: koszulka, kubek, parasolki, breloczki, podkładki pod myszkę, torby, worki sportowe, plecaczki, ręczniki, ściereczki, puzzle, folie sublimacyjne. Każe dziecko w indywidulany sposob stworzy własną grafikę w temacie juz wyżej wymienionym przy pomocy prowadzącego warsztaty a także naniesie stworzne logo na wybrane media. Oprócz samych warsztatów nie zabraknie gier i zabaw integracyjnych poprowadzonych przez wolontariuszy Placówki „Cegiełka”. W ramach trwania warsztatów przewidziany jest zakup mediów do druku metoda sublimacji tak aby każde dziecko stworzone przez siebie trafi loga pod tytule „Ja i Ty” nadrukowało na wybranych mediach i zabrało ze sobą by pokazywać je innym i w ten sposób promować idee budowania wspólnych relacji i poznawanie siebie. Będzie to także miejsce by promować Miasto Ople.
Pomysł połączenia aktywności dzieci poprzez warsztaty graficzne, budowanie ich wzajemnych relacji, poczucia bezpieczeństwa, stworzenie miejsca, by wspólnie razem wypracowywać wzajemne postawy szacunku i akceptacji w innowacyjny sposób, powstał z możliwości jakie daje na codzień dzieciom Placówka wsparcia dziennego „Cegiełka” w Opolu.
,,Cegiełka”, działając z ramienia Stowarzyszenia Immaculata, działa w trosce o młodego człowieka. Ta troska, a zarazem misja Stowarzyszenia, jest priorytetem wszelkich działań podejmowanych ze względu na dobro dziecka i każdego młodego człowieka, z którym mamy do czynienia. Młody człowiek, objęty stacjonarną opieką w Cegiełce, ma stworzone przyjazne warunki własnego rozwoju. Placówka przy pomocy realizacji tego projektu zwiększy poczucie bezpieczeństwa i znacznej swobody w trakcie realizacji własnych upodobań i zainteresowań, co jest gwarancją nie tylko dobrego samopoczucia, ale i większej efektywności działań wychowawczych.
Celem działań związanych z realizacją tego projektu w ramach działania Placówki „Cegiełka” jest umożliwienie uczestnictwa dzieciom i młodzieży – uczestnikom Placówki wsparcia dziennego „Cegiełka” w innowacyjnych zajęciach prowadzonych w ramach działania tejże Placówki.