-
Krótki opis projektu
Głównym celem projektu było przeprowadzenie programu profilaktycznego z zakresu profilaktyki selektywnej w formie zajęć o charakterze psycho-edukacyjnym, wykorzystującym elementy socjoterapii. Zajęcia prowadzone aktywnymi technikami stanowiły podłoże do rozwijania kompetencji intra i interpersonalnych, które pozwalają na pozytywne przystosowanie się do funkcjonowania w środowisku rodzinnym, szkolnym, rówieśniczym.
-
Czas trwania
01.02.-30.11.2014
-
Kwota dofinansowania
5 390,00 zł
-
Partnerzy
Urząd Miasta Opola
-
Krótki opis projektu
Głównym celem zadania było świadczenie pomocy, w formie pracy streetworkerów, dzieciom i młodzieży zagrożonej dysfunkcją społeczną, demoralizacją i przestępczością na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. W ramach tego zadania przeprowadzone zostało szkolenie z zakresu metody pracy streetworkera jaką jest dialog motywujący.
-
Czas trwania
10.04.-30.11.2014
-
Kwota dofinansowania
7 000,00 zł
-
Partnerzy
Urząd Miasta Opola
-
Krótki opis projektu
Organizacja czasu wolnego dzieci wiejskich poprzez pokrycie kosztów wynagrodzenia osoby prowadzącej zajęcia specjalistyczne w świetlicy Ziarenko.
-
Czas trwania
02.01.-31.12.2014
-
Kwota dofinansowania
12 000,00 zł
-
Partnerzy
Urząd Gminy Branice
-
Krótki opis projektu
Głównym celem zadania była profilaktyka uzależnień oraz zagospodarowanie 50 osobowej, grupie dzieci i młodzieży czasu wolnego poprzez zajęcia specjalistyczne (profilaktyczne, socjoterapeutyczne), edukacyjne i rekreacyjne prowadzone w trakcie 30 godzin tygodniowo, w miesiącach wrzesień-grudzień 2015 w Cegiełce, placówce opiekuńczo-wychowawczej wsparcia dziennego (od poniedziałku do czwartku w godz. 13:00 – 19:00,w piątki w godz.13:00-18.00 natomiast w dni wolne od zajęć dydaktycznych w szkołach od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00).
Zadanie było również ukierunkowane na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i patologiom (szczególnie alkoholizmowi), a także tworzenie warunków sprzyjających prawidłowemu rozwojowi społecznemu, psychicznemu i fizycznemu dzieci, pochodzących ze środowisk trudnych, dysfunkcyjnych, patologicznych, szczególnie zagrożonych patologią alkoholizmu, posiadających deficyty rodzinne, wychowawcze, socjalizacyjne i edukacyjne, jak również otoczenie pomocą i opieką dziecka, a przez to pośrednio jego rodziców, pozostających w swoim środowisku rodzinnym, lokalnym i naturalnym w celu wyrównania szans i przerywania kręgów wykluczenia.
Celem działań Placówki było dodatkowo umożliwienie dzieciom dostępu do podstawowych usług społecznych w dziedzinach edukacji, kultury, a także podejmowanie działań w stwarzaniu warunków rozwoju indywidualnego w sferze psychicznej, fizycznej i duchowej, aby przygotować lepiej dzieci i młodzież do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia w społeczeństwie. Program skierowany był do 50 dzieci, i młodzieży z osiedla Armii Krajowej i terenu Miasta Opola, które podejmują zachowania ryzykowne (eksperymentują z alkoholem i innymi używkami, przejawiają zachowania agresywne, naruszają normy i zasady prawne i społeczne).
-
Czas trwania
23.01.2014-31.12.2015
-
Kwota dofinansowania
Dofinansowanie w 2014 roku: 70 000,00 zł
Dofinansowanie w 2015 roku: 70 000,00 zł
-
Partnerzy
Urząd Miasta Opola
-
Krótki opis projektu
„KUŹNIA GENIUSZU” jest projektem opracowanym przez Stowarzyszenie Immaculata, które prowadząc już od kilku lat świetlice środowiskowe i bazując na zdobytym doświadczeniu (obserwując sukcesy i porażki swoich wychowanków) wyznaczyło sobie misjęokreślenia nowego profilu świetlic, jako placówek stawiających na rozwiązania innowacyjne w zakresie profilaktyki, przeciwdziałania przemocy oraz w zakresie realizacji programów terapeutycznych w pracy z młodym człowiekiem i jego rodziną. Stawia także na edukację obywatelską, wzrost kompetencji społecznych oraz twórczość i rozwój swoich wychowanków.
Świetlice prowadzone przez Stowarzyszenie znajdują się w dwóch rożnych środowiskach:miejskim – Świetlica Cegiełka w Opolu i wiejskim – Świetlica Ziarenko w Branicach, dlatego ich działania odpowiadają na potrzeby lokalnych grup. Wyżej wymienione placówki do tej pory miały charakter zapobiegawczy i prewencyjny (gdyż podstawowym celem tego typu placówek jest zagospodarowanie czasu pozalekcyjnego i wolnego młodego człowieka od 4 do 6 h dziennie),jednak chcemy, żeby były miejscem, gdzie dzieci i młodzież razem z wolontariuszami i pracownikami sami będąstwarzać przestrzeń osobistego rozwoju (kuźnie-laboratoria geniuszu), a poprzez toodkrywać osobiste kompetencje i talenty, które pozwolą im stać się kreatorami własnej przyszłości. Obserwując niską skuteczność dotychczasowych programów profilaktycznych Stowarzyszenie stworzyło projekt obejmujący dwie prowadzone przez siebie świetlice, którego głównym celem jest nadanie nowego kierunku działalności tych placówek, przewartościowanie dotychczasowego oddziaływania na młodego człowieka z bieguna ujemnego (walka z patologią) na biegun dodatni (rozwijanie talentu-geniuszu wychowanków razem ze społecznością wolontariuszy i pracowników).Działania, które zostaną podjęte przy realizacji projektu:
1) Przeprowadzenierocznego cyklu szkoleń dla pracowników i wolontariuszy(sierpień 2014 – czerwiec 2015), dla pracowników i wolontariuszy świetlic Cegiełka i Ziarenko (13 osób):
a)Odkrywamy Talenty(sześciodniowe intensywne warsztaty wyjazdowe w Głuchołazach odkrywania talentów). Celem warsztatów jest to, by uczestnicy poprzez możliwość zajęć interaktywnych, eksperymentowania, doświadczania, stworzenie bezpiecznej formy próbowania poznali siebie bliżej, poznali czym jest talent i przy wsparciu prowadzących odkryli potencjał – talent w sobie. Zajęcia te zostaną wsparte teorią sprawdzoną w tym zakresie – wypracowaną m.in. przez Instytut Gallupa (czyli tzw. 34 rodzajów talentów), Inteligencji Wielorakich Gardnera i innych naukowców w tym obszarze.
b)Rozwijamy Talenty(weekendowe szkolenia miejscowe rozwijania talentów organizowane w Opolu w pomieszczeniach świetlicy). Kolejnym krokiem naprzód jest już rozwijanie swoich talentów, które zaostały rozpoznane i zdiagnozowane. Na warsztatach uczestnicy poznają jak pracować nad przekuwaniem swoich talentów w swoje silne strony. Warsztaty te są rozciągnięte w zdecydowanie dłuższym czasie, by pracować nad zmianą. To wymaga zmiany postaw, dłuższemu wyzwaniu, dlatego to wsparcie rozwojowe jest takie ważne. W tej części ważne jest, by z odkrytego diamentu stać się oszlifowanym brylantem. W tej drodze szlifowania wsparciem jest Mentor.
c)Spotkania z Mentorem(comiesięczne spotkania mentorsko-coachingowe uczestników z mentorem w miejscu zamieszkania uczestników). Mentoring to praca z drugim człowiekiem, która pomaga mu w pełni zrealizować swój potencjał potrzebny do wprowadzenia zmiany społecznej. W trakcie cyklicznych spotkań Mentor towarzyszy uczestnikowi, słucha, dzieli się własnym doświadczeniem, pomaga wypracować rozwiązania problemów i opracować plan rozwoju. Celem mentoringu jest okrycie i pełne wykorzystanie potencjału uczestnika.
d)Indywidualny Plan Rozwoju– coś co pomoże rozwinąć talenty i pracować nad osobistym rozwojem. Jest to dokument, drogowskaz wypracowywany przez uczestnika w celu pełnego zrealizowania swoich zamierzeń i marzeń. Cele, działania, które mogą pomóc w dotarciu do celu, poczuć się osobą spełnioną i zrealizowaną.
2) Utworzenie sześciu startowychKUŹNI-LABORATORIÓW GENIUSZUmających na celu stworzenie przestrzeni rozwoju osobistego wychowanków. Laboratoria-Kuźnie będą toprofesjonalnie wyposażone pomieszczenia, które staną sięprzestrzenią do dalszego rozwoju zainteresowań, pasji, odkrytych zdolnościi dadzą wychowankom do ręki konkretne narzędzia do wprowadzania zmian w swoim życiu i realizowania marzeń oraz tworzenia konkretnych tworów swoich pomysłów (rękodzieła artystyczne, filmy, nagrania, nauka gry na instrumencie, tworzenie tworów multimedialnych, wynalazki techniczne itd.). W pierwszym etapie rozwoju projektu pod okiem pedagogów, wolontariusze tworząc grupy wychowanków stworzą (wykorzystując już posiadane zasoby, bądź dokupując brakujący sprzęt) w zależności od potrzeb od 2 do 4 laboratoriów – kuźni, które będą bazą wyjściową do tworzenia kolejnych, ale już wynikających z konkretnie odkrytych potrzeb wychowanków. Z uczestników, którzy brali udział w warsztatach zostaną wybrani opiekunowie Kuźni, którzy o swoich postępach i działaniach będą informowali koordynatora projektu kwartalnych raportach. W przypadku niepowodzenia przygotują program naprawczy.
3) Działalność Kuźni – wszelkie podejmowanedziałania zmierzające do rozwijania talentów, np.: w ramach działalności Kuźni odbędzie się nagranie profesjonalnego klipu muzycznego, wraz z zaproszonym do tego celu profesjonalnym zespołem muzycznych. Piosenka będzie także formą promocji projektu. -
Czas trwania
25.08.2014-30.06.2015
-
Kwota dofinansowania
10 000,00 zł – Fundacja TESCO Dzieciom,
10 000,00 $ – Fundacja Conrad N. Hilton,
10 425,00 zł – Kampania „Zmień świat, zaczynamy tutaj” -
Partnerzy
Fundacja TESCO dzieciom oraz Fundacja Conrad N. Hilton