-
Krótki opis projektu
Głównym celem zadania jest wspieranie wychowania i edukacji w zakresie prowadzenia Placówki Ziarenko, będącej placówką opiekuńczo-wychowawczą wsparcia dziennego w Branicach. Zadanie jest realizowane poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych z zaakcentowaniem działań profilaktycznych które zapewniają dziecku opiekę oraz wychowanie szczególnie poprzez zajęcia specjalistyczne (profilaktyczne, socjoterapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, psychoedukacyjne, terapeutyczne), edukacyjne i rekreacyjne, prowadzone w trakcie 20 godzin tygodniowo (od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-17.00, natomiast w dni wolne od zajęć dydaktycznych w szkołach od 9.00-13.00). Zaplanowane zajęcia edukacyjno-rekreacyjne pozwolą twórczo i kreatywnie spędzić czas pozalekcyjny wychowankom, jednocześnie chroniąc przed wzrastającą tendencją uzależnień od środków medialnych.
Zadanie jest także ukierunkowane na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i patologiom społecznym, a także tworzenie warunków sprzyjających prawidłowemu rozwojowi społecznemu, psychicznemu i fizycznemu dzieci i młodzieży, pomiędzy 6 a 16 rokiem życia , pochodzących z różnych środowisk społecznych. Pośrednio wsparciem i opieką zostaną otoczeni rodzice wychowanków placówki, pozostających w swoim środowisku rodzinnym, lokalnym i naturalnym w celu wyrównania szans i przerywania kręgów wykluczenia.
Celem działań Placówki jest dodatkowo umożliwienie dzieciom i młodzieży dostępu do podstawowych usług społecznych w dziedzinach edukacji, kultury, umożliwiających grupie beneficjentów rozwijanie osobistych zdolności, a także podejmowanie działań w stwarzaniu warunków rozwoju indywidualnego w sferze psychicznej, fizycznej i duchowej, aby przygotować lepiej dzieci i młodzież do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia w społeczeństwie. Zapewnienie bezpiecznej opieki w czasie pozalekcyjnym szczególnie tym wychowanka których rodzice pracują zawodowo.
-
Czas trwania
01.02.-31.08.2016
-
Rodzaj zadania
Zadanie publiczne pn. „Prowadzenie dziennej placówki opiekuńczo-wychowawczej dla dzieci – Placówka Ziarenko’16” realizowane w ramach umowy nr 7/PP/2016 zawartej dn. 28.01.2016r.
-
Kwota dofinansowania
20 000,00 zł
-
Partnerzy
Urząd Gminy Branice
-
Krótki opis projektu
Głównym celem zadania jest wspieranie rodziny w zakresie prowadzenia Placówki Cegiełka, placówki opiekuńczo-wychowawczej wsparcia dziennego. Zadanie jest realizowane poprzez prowadzenie zajęć psychoedukacyjnych wraz z realizacją programów obejmujących profilaktykę uzależnień jak i zapewnienie dziecku opieki oraz wychowania poprzez zajęcia specjalistyczne (profilaktyczne, socjoterapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, psychoedukacyjne, terapeutyczne), edukacyjne i rekreacyjne prowadzone w trakcie 30 godzin tygodniowo, w miesiącach styczeń-grudzień 2016 r. (od poniedziałku do czwartku w godz. 13.00-19.00, w piątki w godz. 13.00-18.00 natomiast w dni wolne od zajęć dydaktycznych w szkołach od 9.00-15.00).
Zadanie jest także ukierunkowane na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży z terenu miasta Opola, w szczególności ze środowisk zagrożonych problemami alkoholowym, przemocą i wykluczeniem, a także tworzenie warunków sprzyjających prawidłowemu rozwojowi społecznemu, psychicznemu i fizycznemu dzieci i młodzieży pomiędzy 6 a 16 rokiem życia w Placówce (ze szczególnym uwzględnieniem zdrowego stylu życia), posiadających deficyty rodzinne, wychowawcze, socjalizacyjne i edukacyjne, jak również otoczenie pomocą i opieką dziecko, a przez to pośrednio jego rodziców, pozostających w swoim środowisku rodzinnym, lokalnym i naturalnym w celu wyrównania szans i przerywania kręgów wykluczenia.
Celem jej działań jest dodatkowo umożliwienie dzieciom i młodzieży dostępu do podstawowych usług społecznych w dziedzinach edukacji, kultury, umożliwiających grupie beneficjentów rozwijanie osobistych zdolności, a także podejmowanie działań w stwarzaniu warunków rozwoju indywidualnego w sferze psychicznej, fizycznej i duchowej, aby przygotować lepiej dzieci i młodzież do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia w społeczeństwie oraz do niepowielania destrukcyjnych zachowań rodzinnych i środowiskowych.
-
Czas trwania
22.01.-31.12.2016
-
Rodzaj zadania
Zadanie publiczne pn. „Dobre Cegiełki’16” realizowane w rmach umowy nr CDO-ROP.526.1.10.2016 z dn. 22.01.2016
-
Kwota dofinansowania
95 000,00 zł
-
Partnerzy
Urząd Miasta Opole
-
Krótki opis projektu
Podstawowym celem realizowanego zadania była troska o młodego człowieka poprzez zagospodarowanie czasu wolnego 40 osobowej grupie dzieci i młodzieży wraz z opiekunami przez zorganizowanie wycieczki profilaktycznej do Krakowa. Zaplanowany wyjazd pozwolił twórczo i kreatywnie spędzić czas wolny, jednocześnie chroniąc przed wzrastającą tendencją uzależnień od środków medialnych, gier komputerowych i internetu, jak również od różnorodnych środków odurzających.
Zadanie było także ukierunkowane na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i patologiom społecznym, a także tworzenie warunków sprzyjających prawidłowemu rozwojowi społecznemu i psychicznemu dzieci i młodzieży pomiędzy 6 a 16 rokiem życia, pochodzących z różnych środowisk społecznych. Pobyt na całodniowej wycieczce pozwoli dzieciom i młodzieży poznać nowe ciekawe miejsca i zdobyć nową wiedzę, na temat jednego z najpiękniejszych miast w Polsce. -
Czas trwania
08.06.-30.06.2016
-
Rodzaj zadania
Realizacja zadania pn. „W trosce o młodego człowieka’16-profilaktyka i przeciwdziałanie społecznym” wg umowy nr 13/PP/2016 z dnia 07.06.2016
-
Kwota dofinansowania
20 000,00 zł
-
Partnerzy
Urząd Gminy Branice
-
Krótki opis projektu
Głównym celem zadania Falochron’16 było prowadzenie programu profilaktycznego dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców/opiekunów poprzez zastosowanie poszczególnych strategii mających wpływ na eliminację czynników ryzyka stosowania substancji psychoaktywnych. Najistotniejszym elementem przedstawianego programu jest rozwój umiejętności życiowych jako fundamentalnych w procesach związanych z podejmowaniem konstruktywnych wyborów, decyzji i będących istotnym czynnikiem chroniącym osobę przed używaniem substancji. Zajęcia psycho-edukacyjne miały na celu umacnianie norm przeciwnych stosowaniu narkotyków, korygowanie błędnych przekonań, informowanie o specyficznych zagrożeniach. Jako, że poza rozwojem kompetencji osobistych, ważnym czynnikiem chroniącym dla dzieci i młodzieży są relacje z rodziną, program zakładał działania mające na celu nawiązanie, bądź wzmacnianie więzi rodzinnych – stąd warsztaty treningu rodzicielskiego. W trakcie realizacji programu wykorzystano techniki dramowe, wzbogacone o pracę warsztatową dzieci.
Program Falochron’16 prowadzony przez dziesięć miesięcy (z wyłączeniem miesiąca lipca oraz sierpnia) stanowił innowacyjne połączenie z jednej strony podstaw teoretycznych jak Teoria Zachowań Problemowych, Teoria Uzasadnionego Działania oraz Teoria Przywiązania, z metodami aktywizującymi, do których należą techniki dramy stosowanej. Tak dobrany program stanowiący profilaktykę selektywną miał na celu ograniczenie czynników ryzyka związanych ze środowiskiem rodzinnym i rówieśniczym, poprawę funkcjonowania emocjonalnego i społecznego, jak i kształtowanie pozytywnych postaw prozdrowotnych. Program zakładał także wsparcie rodziny w rozwiązywaniu problemów związanych z używaniem przez dziecko narkotyków i obejmował indywidualne poradnictwo rodzinne dotyczące zgłaszanego problemu a także zorganizowane warsztaty treningu rodzicielskiego. Ciągłość realizowania programu w trakcie dziesięciu miesięcy miało na celu jeszcze lepsze i bardziej trwałe oddziaływanie na jednostki z grupy zwiększonego ryzyka oraz ich rodzin. Innowacyjność programu stanowią także konsultacje problemowe bazujące na superwizji, przeprowadzane przez specjalistę spoza placówki. Miały one na celu monitoring działań przeprowadzanych podczas realizacji programu. -
Czas trwania
04.01.-31.12.2016
-
Rodzaj zadania
Realizacja zadania publicznego pn Zad. 1 Program profilaktyki selektywnej. (Falochron’16) wg umowy nr 89/W/P/2016 z dnia 04.01.2016r. oraz wg aneksu nr 1 z dnia 07.07.2016r.
-
Kwota dofinansowania
10 000,00 zł
-
Partnerzy
Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii
-
Krótki opis projektu
Głównym celem projektu było udzielenie wsparcia osobom dorosłym, które:
– planują rodzicielstwo,
– znajdują się w okresie ciąży,
– są młodymi rodzicami dzieci do 1 r.ż., jednocześnie są mieszkańcami Opola i ościennych gmin.Działania dotyczą poszerzania świadomości związanych z rodzicielstwem oraz rozwoju kompetencji rodzicielskich w zakresie rozwoju dziecka w okresie prenatalnym, noworodkowym i niemowlęcym.
Cztery warsztaty i konsultacje przeprowadzone w ramach projektu były realizowane przez specjalistów z dziedziny położnictwa, dietetyki i psychologii, propagując założenia rodzicielstwa bliskości, porozumienia bez przemocy.Tematyka:
–kształtowanie kompetencji emocjonalnych, poznawczych, społecznych (afirmacja siebie, poczucie własnej wartości, pozytywne identyfikacje),
–kształtowanie kompetencji emocjonalnych, poznawczych, społecznych (afirmacja siebie, poczucie własnej wartości, pozytywne identyfikacje),
–kształtowanie kompetencji radzenia sobie z lękiem, stresem związanym z urodzeniem i opieki nad dzieckiem do 1 r.ż.,
–poszerzenie wiedzy dotyczącej chorób, infekcji okresu prenatalnego i okołoporodowego, niemowlęcego,
–poszerzenie wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia i jego wpływu na zdrowie matki i dziecka,
–nabycie kompetencji dotyczących porodu i jego przebiegu (rola rodziców podczas akcji porodowej),
–poszerzenie wiedzy i kompetencji w zakresie stosowania prawidłowej diety w żywieniu matki i dziecka,
–nabycie umiejętności wyrażania potrzeb i proszenia o pomoc w ramach podejścia Porozumienie Bez Przemocy,
–poszerzenie wiedzy nt. Rodzicielstwa Bliskości (7 filarów rodzicielstwa bliskości). -
Czas trwania
16.08.2016-28.02.2017
-
Rodzaj zadania
Projekt „Bliżej siebie (Closer)” realizowane w ramach konkursu grantowego Bezpieczne Dzieciństwo 2016/2017 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zgodnie z umową nr 22/B/2016 zawartej dn. 16.08.2016r.
-
Kwota dofinansowania
10 000,00 zł
-
Partnerzy
Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu grantowego Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
-
Krótki opis projektu
Głównym celem projektu była integracja mieszkańców miasta Opola z mieszkańcami ościennych gmin należących do powiatu opolskiego, czego skutkiem było: rozwijanie kompetencji i aktywności społecznych; zmniejszenie dystansu społecznego; poszerzenie świadomości nt. Małej Ojczyzny (miasta i wsi); uświadomienie mechanizmów działania stereotypów i uprzedzeń; wskazanie wartości opartych na komunikacji, tolerancji, współdziałaniu i otwartości.
Realizacja projektu Outsider Yourself odbyła się na rzecz integracji społeczności lokalnej, począwszy od najmłodszej grupy społecznej – dzieci i młodzieży. Outsider stanowić będzie okazję do współdziałania, aktywności, otwartości na różnice wynikające z uwarunkowań zewnętrznych, jak i kulturowo – społecznych. Działania projektu Outsider skoncentrowano wokół tworzenia atmosfery współpracy i wychodzenia ku wzajemnemu porozumieniu oraz przełamywaniu stereotypów i negatywnych postaw.
Pierwszą grupą odbiorców projektu były dzieci w wieku 6 – 13 lat, z terenu osiedla Armii Krajowej w Opolu oraz Chmielowic, Gmina Komprachcice (cztery grupy dzieci po 15 uczestników). Drugą grupą odbiorców byli rodzice i opiekunowie dzieci, którzy towarzyszyli im podczas gry terenowej – questingu (20 osób).
-
Czas trwania
23.05.-30.09.2016
-
Rodzaj zadania
Realizacja projektu pn. „Outsider Yourself” wg umowy nr 9/2016/FIO z dnia 20.05.2016r.
-
Kwota dofinansowania
5 000,00 zł
-
Partnerzy
Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Dolina Strobrawy